Українська Московська

Як зараз носять тактичні та бойові ножі.

Ножем недостатньо тільки володіти, але слід ще і знати як правильно його застосовувати, тим паче, якщо мова йде про тактичний «інструмент». Однак, якщо з питанням як і що різати визначитись проблематичним буває рідко, то куди подіти ніж, перебуваючи у поході, спец. операції чи патрулі, іноді складно. В руках з ним особливо не побігаєш, адже завжди їх є куди діти, а кудись покласти у рюкзак чи сумку – і ніж уже не «під рукою».

  Ножем недостатньо тільки володіти, але слід ще і знати як правильно його застосовувати, тим паче, якщо мова йде про тактичний «інструмент». Однак, якщо з питанням як і що різати визначитись проблематичним буває рідко, то куди подіти ніж, перебуваючи у поході, спец. операції чи патрулі, іноді складно. В руках з ним особливо не побігаєш, адже завжди їх є куди діти, а кудись покласти у рюкзак чи сумку – і ніж уже не «під рукою».

  Це питання-проблема є притаманним не лише для пересічних громадян, але і для представників військової сфери. У своїй статті, відомий німецький дослідник ножів, Дітмар Поль детально аналізує цілий спектр методів носіння та кріплення тактичного ножа (посилання на статтю http://kombat.com.ua/knifes/knife42.html).

Якщо раніше носіння ножів зі статичним клинком було довільним, то сьогодні піхви сучасних тактичних бойових ножів мають численні елементи кріплення, за допомогою яких можна закріпити ніж в місці, найбільш відповідним поточній тактичній задачі.

При відкритому носінні ножа найбільш популярним стало кріплення його на нижній частині стегна, що пояснюється традиційним кріпленням в цьому ж місці пістолетів і магазинів. Піонерами в цій галузі вважаються фахівці британських парашутних військ (Special Air Service) по боротьбі з тероризмом, які вже в кінці 70-х років надали перевагу на відмінну традиційним методам саме такий спосіб носіння зброї і спорядження, а в фірмі "Льон Діксон і син" (Len Dixon & Son) знайшли виробника відповідних систем.

Кріплення піхов на нижній частині стегна має цілий ряд переваг. По-перше, ніж навіть з довгим клинком можна легко вийняти з піхов, не згинаючи при цьому руку в лікті. По-друге, ніж розташовується на достатній відстані від інших предметів спорядження, таких, як бронежилети, військові куртки, нагрудні ремені рюкзака або парашута, які можуть стикатися, що небажано, з ножем, що носиться на поясі.

Найпростіший засіб, за допомогою якого можна закріпити піхви на стегні - шкіряний або нейлоновий шнур. На жаль, під час бігу або залізання вгору піхви в цьому випадку, як правило, ніколи не залишаються на тому місці, де їх хотілося б мати.

Більш ефективним способом кріплення сучасних піхов для тактичних бойових ножів може бути один широкий або два вузьких ременя. Розташування піхов на стегні по висоті можна регулювати за допомогою тих же ременів. Якщо в особисте спорядження входить кобура пістолета або патронташ, ніж, зрозуміло, може кріпитися на їх ременях.

Інші місця кріплення піхов - гомілка, плече або передпліччя, для чого, як правило, необхідні мінімум два ременя. Вони повинні бути досить еластичними, щоб при скороченні м'язів не надто перетягувати кінцівки. Як уже не раз говорилося вище, носіння ножа на портупеї рукояткою вниз стало пристрастю і традицією багатьох воєнізованих спецпідрозділів і спецчастин ще з часів в'єтнамської війни. На користь цього способу носіння ножа кажуть три фактори.

1. При наявності численних предметів спорядження ніж, закріплений так, найменше створює перешкод.
2. Руці необхідно провести порівняно короткий шлях, щоб дістатися до ножа.
3. У разі необхідності ніж можна вийняти з піхов іншою рукою.

Зрозуміло, ніж у такий же спосіб може бути закріплений на бойовий куртці, якщо в області грудей є вільне місце. Якщо куртка виготовлена ​​за індивідуальним замовленням, то, як правило, проблем тут не існує. Британські парашутисти і тут виявилися на першому місці.

Газетні фотографії початку 80-х років показують британських солдатів елітних підрозділів з ножами в піхвах, нашитих на плечах. Явним недоліком такого способу носіння ножа є те, що кожен раз, коли спорядження знімається, ніж може виявитися не під рукою.

Якщо, наприклад, змінюється оперативне завдання, солдат повинен мати можливість перемістити піхви з одного місця на інше, тому як піхви, так і інше спорядження, повинні бути такими, щоб вони могли підходити один до одного в будь-яких ситуаціях і допускати різні способи носіння.

Поряд з носінням ножа вирішальну роль відіграє спосіб забезпечення його збереження. У більшості піхов успішно застосовується подвійна страховка, що запобігає при будь-яких обставинах втраті ножа під час парашутних стрибків або спуску по канату.

За німецькими правовим нормам для повітряного сполучення ніж на спорядженні парашутиста є як би підвісним вантажем і повинен бути, як такий, надійно закріплений. У багатьох піхов кріплення являє собою додаткову застібку або гумове кільце, які розташовані в нижній частині піхов і щільно притискають рукоятку до тіла. Після прибуття на місце проведення операції вторинні запобіжні засоби повинні бути неодмінно зняті.

Що стосується первинних запобіжних засобів, то крім фіксуючих пристроїв з кідексу, застосовуються також застібки на рукоятці і на хрестовині. Право першості тут, зрозуміло, належить традиційній застібці на рукоятці. З точки зору зручності поводження з ножем вона повинна розташовуватися біля хрестовини, так як в цьому випадку можна взятися рукою за рукоятку і за допомогою вказівного або великого пальців відкрити застібку.

Такий спосіб особливо рекомендований для кинджалів, так як при їх вилученні з піхов ризик пошкодження відкритої застібки лезом мінімальний. Відносно недавно була розроблена застібка для хрестовини, але за короткий час вона стала більш поширеною. Вона проходить через хрестовину по діагоналі. Переваги:

а) за рукоятку можна братися рукою по всій її довжині;
б) поясна петля стає більш гнучкою, що робить всю систему носіння зручніше.

Власникам ножів з односторонньою заточкою слід, однак, стежити за тим, щоб кріплення застібки за для уникнення її ушкоджень розташовувалось на обуху клинка. Однією з різновидів фіксації хрестовини є застібка, що відкривається великим пальцем: у американців такий пристрій називається "Thumb Snap" або "брейк" - замок.

Перевага такого пристрою в тому, що взятися за рукоятку і розкрити застібки можна одним рухом. Щоб застібка легко відкривалася, на ній кріплять подовження у вигляді важеля, як правило, це буває тонка сталева пластинка.

В результаті поширення піхов з кідексу така система фіксації все більше відходила на другий план. Популярність до неї прийшла завдяки використанню її на ножах фірми "Гербер", що кріпилися за халяву чобота.

У механічних систем фіксації, що встановлюються у вигляді нерухомого елемента на піхвах з синтетичного матеріалу, необхідно було перевіряти, чи можна легко управляти ними рукою в рукавичці.

На верхній стороні багатьох піхов, виготовлених зі шкіри або кордури, додатково розташований невеликий кишеньку. У ньому можна зберігати точильні бруски, невеликі кишенькові ліхтарі або багатофункціональні інструменти, що підвищує ефективність використання піхов, проте в цьому випадку слід враховувати, що така система дуже важка.

Як бачите, Дітмар окремо пояснює причини появи, історію, переваги та недоліки кожного з них. А Ви вже обирайте той, який Вам сподобається !

Ваша Команда Білої Зброї ! 

Теги: