Українська Московська

Тактичні ножі зі складним клинком

Після невеликої паузи ми продовжуємо наш блог і сьогодні звернемо Вашу увагу на ножах складного типу для вирішення тактичних та бойових задач. Як розвивався процес конструкторської розробки, які конструкційні моделі існують і з якими перевагами і недоліками пов’язана експлуатація складного ножа – читайте прямо зараз.

Вітаємо шановні читачі !

 

Після невеликої паузи ми продовжуємо наш блог і сьогодні звернемо Вашу увагу на ножах складного типу для вирішення тактичних та бойових задач. Як розвивався процес конструкторської розробки, які конструкційні моделі існують і з якими перевагами і недоліками пов’язана експлуатація складного ножа – читайте прямо зараз.

 

«Звичайний ніж або складний? На це питання можна відповісти тільки з урахуванням тактичного застосування ножа. Яким вимогам повинен відповідати ніж під час оперативних дій? Чи можна його носити відкрито в піхвах, або він повинен бути прихований від сторонніх очей?

Складні ножі в порівнянні зі звичайними мають перевагу: в складеному стані вони менше за розміром, що дозволяє носити їх непомітно. З іншого боку, ножі традиційної конструкції мають більшу стійкість, і ними легше і зручніше користуватися. Нижче приведені об'єктивні характеристики конструкцій ножів, як того, так і іншого виду.

Складні ножі довго вважалися неприйнятними як тактичні бойові ножі, за винятком хіба що знаменитого складного ножа парашутистів "Люфтваффе" у Другій світовій війні і такого ж британського ножа, зробленого за ліцензією (а також копії Бундесверу).

Все це пояснювалося в більшості випадків недостатньою фіксацією клинка і відсутністю пристосування, яке дозволяло розкривати і складати ніж однією рукою. Але з часом ставлення до складних ножів в корені змінилося.

Розроблені за останній час різні системи фіксації дозволяють витримувати великі навантаження на клинок, при цьому можна не перейматись, що лезо несподівано складеться і поранить або підведе у критичній ситуації.Сучасні складні ножі мають на клинку отвори, шайби і шпенькі, що дозволяють легко розкривати і складати ніж однією рукою. Крім того, існує ще один вид ножів, у яких лезо виштовхується за рахунок дії пружини вперед або в сторону - перший вид в американському лексиконі отримав назву "Out of the Front" (OTF).

Тенденція розвитку сучасних тактичних складних ножів в Сполучених Штатах простежується аж до кінця 80-х років. Майстри з виготовлення ножів Боб Терзула (Bob Terzuola) і Пат Кроуфорд (Pat Crawford) надали бойовому або тактичному складному ножу (Combat or Tactical Folder) характерний за сучасними уявленнями зовнішній вигляд, хоча Майкл Уолкер (Michael Walker) вже в 1983 році створив свій перший бойовий ніж з пружинним фіксатором клинка (Liner Lock Fighter).

Зрозуміло, і раніше інші фірми-виробники вже використовували деякі сучасні на той час елементи, наприклад, механічні пристосування, що дозволяли розкривати ніж однією рукою, використовували титан в якості матеріалу для рукояток або забезпечували ніж затискачем для кріплення на поясі брюк.

 

Але лише в результаті об'єднання всіх цих елементів був створений абсолютно новий вид ножа. В середині 90-х років був доданий ще один конструктивний елемент, а саме клинок "Танто", заточений у вигляді стамески (Chisel Grind: chisel - стамеска, долото, зубило; grind - довбання).

Тут слід зазначити внесок майстра з виготовлення ножів Ернеста Емерсона, завдяки вдалій маркетинговій стратегії якого складаний ніж з клинком "Танто" став популярним серед багатьох знавців і любителів холодної зброї.

Фірми "Спайдерко" (Spyderco) і "Бенчмейд" (Benchmade) відразу ж зрозуміли, який потенціал використання мають ці виготовлені ручним способом ножі, і, недовго думаючи, залучили до їх виробництва відомих майстрів.

В даний час дуже рідко можна побачити на ринку тактичний складаний ніж, розроблений невідомим майстром або експертом з рукопашного бою. Відомі імена і різні філософії перетворилися в невід'ємні інструменти маркетингу в області виробництва ножів.

Наступним важливим моментом в історії розвитку сучасних складних ножів стало створення тактичних ножів з викидних лезом. Своїм існуванням і поширенням ці ножі зобов'язані активному використанню технічного обладнання з комп'ютерним управлінням, який створив технічні передумови для виготовлення методом фрезерування елементів рукоятки з алюмінію з мінімальними допусками.

Завдяки новим технічним ідеям абсолютним лідером на ринку тут є фірма "Мікро Тех" (Micro Tech). Хоча попит на ножі з викидних лезом надзвичайно високий, пропозиція не досягає відповідного рівня, що, в першу чергу, пояснюється високою ціною, яку змушений платити покупець за ніж, процес виготовлення якого досить трудомісткий.

Незважаючи на швидкий розвиток техніки зовнішній вигляд тактичного складного ножа за останні роки практично не змінився. Клинки, що відкриваються однією рукою, в більшості випадків виконані в непомітних сірих або чорних тонах і мають на лезі ближче до рукоятки хвилеподібну заточку.

При розробці ножів використовуються головним чином модифіковані форми клинка "Боуї" (Bowie), "Спір" (Spear), "Дроп пойнт" (Drop Point) і "Танто" (Tanto). Як матеріал для рукояток найкраще зарекомендували себе алюміній, титан, фібра, микарта, G-10 або синтетичний матеріал з добавкою скловолокна, як, наприклад, цітеле або грілон.

 

Ніж кріпиться на брюках з допомогою затискачів чи скоби, що дозволяє швидко приготувати його до бою. Ножі, які носять в футлярі, зустрічаються зараз досить рідко. Фірми-виробники віддають перевагу пружинним фіксаторам (Liner Lock), які можуть розташовуватися і на спинці рукоятки ((Lock Back).

У порівнянні з ножами звичайної конструкції немає сенсу розрізняти складні тактичні ножі за специфікою їх застосування, і слід розрізняти лише два види: ножі, розкриваються однією рукою і ножі з викидних лезом. (http://kombat.com.ua/knifes/knife24.html)»

 

Отже, як бачите, складний тактичний ніж наділений одночасно і позитивними і негативними характеристиками у плані його використання – малий, мобільний розмір завдяки можливості складання; ризик поранення при складанні ножа під час роботи ним (хоча зараз конструкція фіксації постійно вдосконалюється) – майте це на увазі обираючи собі ніж. Процес еволюції конструкції та форм тактичного складного ножа був достатньо довгим і передбачає собою різні конструкторські рішення. Вам пропонується чимала кількість складних ножів із різними схемами складання та викидання клинка, а який обрати – вибір за Вами.

 Тримайте ваші ножі гострими,

Ваша команда Білої Зброї !

Теги: